Nawigacja

O nas

    Urodził się w 1905 roku w Warszawie. Po wybuchu I-ej wojny światowej razem z rodzicami został ewakuowany. Lata 1914-18 spędził w Moskwie, gdzie uczęszczał do polskiej szkoły.  Po zakończeniu wojny powrócił do Warszawy i rozpoczął studia uniwersyteckie na filologii angielskiej i klasycznej, ale studiów nigdy nie ukończył. Pierwsze wiersze napisał w 1915 roku, w prasie zadebiutował w 1923 r. Rozpoczął współpracę z czasopismem "Kwadryga" i był jednym ze współzałożycieli grupy poetyckiej o tej samej nazwie. Jego prace ukazywały się także w piśmie satyrycznym "Cyrulik Warszawski". Jego pierwszą powieścią poetycką, prezentującą oryginalny, groteskowo - żartobliwy styl, był "Porfirion Osiełek czyli Klub Świętokradców". W 1930 r. ożenił się z Natalią Awałow, której poświęcił wiele ze swych wierszy. Lata 1931-33 spędził w Berlinie pełniąc funkcję referenta kulturowego w konsulacie polskim. W 1934 r. zamieszkał w Wilnie, a następnie przeniósł się do Warszawy otrzymując propozycję współpracy z pismem "Prosto z mostu". Po wybuchu wojny został zmobilizowany. 17 września 1939 roku trafił do niewoli niemieckiej, w której pozostał do zakończenia wojny (m.in. w obozie jenieckim w Altengrabow). W tym czasie powstają utwory wiążące się z tematyką wojenną: "Pieśń o żołnierzach z Westerplatte", "Matka Boska Stalagów", "List jeńca". Do Polski wrócił w 1946 roku i zamieszkał w Krakowie. Swoje prace drukował w "Przekroju", "Tygodniku Powszechnym", "Bluszczu". Współpracował również z kabaretem "Siedem kotów". Napisał cykl miniatur "Zielona Gęś". Powstały tu też tak znane utwory jak "Zaczarowana dorożka", "Ślubne obrączki". Po kilku latach przeniósł się do Warszawy. W latach 1950-1953 związał się z leśniczówką w Praniu w okolicy Rucianego-Nidy, gdzie wraz z rodziną, spędzał długie wakacje. W tym miejscu powstał tak znane dzieła jak: "Kronika Olsztyńska", "Niobe", "Rozmowa liryczna", "Pieśni". Zmarł w 1953 roku na skutek kolejnego zawału serca. Gałczyński był nie tylko sławnym poetą, ale także świetnym tłumaczem. Zajmował się przekładami z literatury rosyjskiej, francuskiej i angielskiej.
Wiele z utworów Gałczyńskiego zostało wykorzystanych przez twórców muzyki. Piosenki z tekstami poety śpiewali m.in.: Magda Umer, Kazik Staszewski z zespołem "Kult", Grzegorz Turnau, Marek Grechuta.
Od 1965 roku w leśniczówce Pranie istniała Izba Pamięci poświęcona poecie, która w 1980 r. została zamieniona na Muzeum K.I.Gałczyńskiego. Do roku 1997 prowadziła je córka poety- Kira Gałczyńska wraz z mężem. W okresie letnim odbywa się tu wiele imprez: koncerty "Muzyka u Gałczyńskiego", w czasie których znani aktorzy recytują wiersze Gałczyńskiego, recitale, wernisaże, spotkania autorskie, koncerty i warsztaty dla młodzieży.
Również nasza szkoła upamiętnia swego sławnego patrona. Corocznie odbywa się impreza zatytuowana
"Urodziny Gałczyńskiego",w czasie której uczniowie świetnie bawią się biorąc udział w licznych konkursach.

 
 

 

 

Aktualności

Kontakt

  • Szkoła Podstawowa nr 2 im. K. I. Gałczyńskiego
    12-220 Ruciane - Nida
    ul. Mazurska 15
    sp_2@wp.pl
  • (+87) 42-310-73

Galeria zdjęć

Deklaracja dostępności

Inspektor Danych Osobowych

Katarzyna Marcińczyk
e-mail: marcinczykkatarzyna@gmail.com